Mapa strediska
Live kamery
Aktuálne počasie
Cenník lístkov
  • Lokalita Paseky v prevádzke od piatku 3.7. (PIA- NE od 9.00 do 16.00 hod.) Viac INFO čoskoro!
  • Modrý turistický chodník z Pasiek na Chatu na Grúni je do odvolania uzavretý!
18
aug
Sľuk KRÍŽOM KRÁŽOM

Pod  Rozsutec zavíta SĽUK, Horehronskí chlopi s Marekom Ťapákom a folklórny súbor Šumiačan.

 18. augusta sa v Amfiteátri nad Bôrami v Terchovej predstaví SĽUK, Horehronskí chlopi s Marekom Ťapákom a folklórny súbor Šumiačan. V Jánošikovom kraji zaznejú mohutné chlapské hlasy a zatancujú najznámejšie folklórne súbory.

 SĽUK v Terchovej predvedie hudobno tanečný program Krížom-krážom, v ktorom autori spracovali viaceré etnografické regióny Slovenska, pričom raz kládli dôraz na materiál z konkrétnej lokality Terchová, Kunov, Kozárovce, Horné Orešany, inokedy na materiál v širšom regionálnom kontexte Horný Liptov, či Myjavsko. Inšpiráciou pre niektoré programové čísla boli typy tancov Verbunk, Odzemok, alebo obradové a spoločenské príležitosti s dramatickým potenciálom, ktorý tvorcovia využili pri svojej umeleckej realizácií.

Horehronskí chlopi - pýcha Horehronia - speváci z horehronských dedín Vernár, Šumiac, Telgárt a Pohorelá sa vyznačujú bohatými a stále živými prejavmi tradičnej ľudovej kultúry. K tým najvýraznejším patrí ľudový viachlasný spev, ktorý je charakteristický intenzívnymi hrdelnými prejavmi s veľkou nosnosťou do diaľky a dobre počuteľnými viachlasnými súzvukmi. Ten sa bude dlho niesť Vrátnou dolinou.

Folklórny súbor Šumiačan začal tento rok 60 ročnú históriu, počas ktorej sa v ňom vystriedalo mnoho spevákov, tanečnikov a muzikantov. Miestne ľudové zvyky a krásne piesne sa rozhodli nadšenci zo Šumiaca v januári 1957 predstaviť i za chotárom obce a založili súbor Šumiačan. Vďaka nadšencom sa ľudová pieseň rozniesla nielen po celom Slovensku, ale až za hranice našej vlasti.

Marek Ťapák mal 3 roky, keď hral vo filme Jánošík úlohu malého chlapca. Herecký talent zdedil po otcovi, známom hercovi a režisérovi Martinovi Ťapákovi. Ako dieťa hral ešte vo filmoch Živý bič v roku 1966 a Putovanie do San Jaga z roku 1973. V roku 1982 si zahral postavu Radka v rozprávke Popolvár najväčší na svete, kde hral po boku známych hercov Jozefa Kronera a Vlada Müllera. V roku 2012 mal premiéru film Tanec medzi črepinami, kde sa ujal hneď niekoľkých funkcií – od režiséra, cez scenáristu až k hlavnej postave. V Terchovej bude svojim zamatovým hlasom sprevádzať účinkujúcich.

 

Vstupenky na večer plný folklóru  zakúpite v sieti ticketportal. www.ticketportal.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Svet spoznal pieseň Na Kráľovej holi, stojí strom zelený, vrch má naklonený do šumiackej zemi. Folklórny súbor Šumiačan má za sebou tisícky vystúpení doma na folklórnych festivaloch v Detve, Východnej, Heľpe, Strážnici, Myjave, Liptovskej Tepličke, aj na nespočetných vystúpeniach v zahraničí.

Galéria k članku

  • Lokalita Paseky v prevádzke od piatku 3.7. (PIA- NE od 9.00 do 16.00 hod.) Viac INFO čoskoro!
  • Modrý turistický chodník z Pasiek na Chatu na Grúni je do odvolania uzavretý!

Podujatia a eventy

Nie sú plánované žiadne podujatia

© 2020, Vrátna - Free Time Zone
Powered by KreativGang, designed & developed by GoodRequest