Mapa strediska
Live kamery
Aktuálne počasie
Cenník lístkov
Pred vstupom na lanovku, podľa aktuálneho Covid Automatu, je potrebné sa preukázať potvrdením o kompletnom očkovaní.
Kabínová lanovka Chleb v prevádzke aj počas jesenných prázdnin, t.j. ŠT 28.10.2021 - PO 1.11.2021 od 9:00 do 16:00 hod. (každú celú hodinu), v závislosti od poveternostných podmienok.
  • Kabínová lanovka Chleb v prevádzke aj počas jesenných prázdnin, t.j. ŠT 28.10.2021 - PO 1.11.2021 od 9:00 do 16:00 hod. (každú celú hodinu), v závislosti od poveternostných podmienok.
  • Chata pod Chlebom je z dôvodu rekonštrukcie do odvolania zatvorená. Výdajné okienko funguje v obmedzenom režime. Viac INFO na www.chatapodchlebom.sk
2
sep
Jánošík SLOVAK EXTREME THRIATLON

2.9.2017 Oravská Priehrada – Terchová – Vrátna

Triatlonová a športová výzva, ktorá chytí každého za srdce. JÁNOŠÍK je triatlon, ktorý vzbudzuje rešpekt a pokoru a zároveň láka a motivuje. Unikátny dlhý triatlon v krásnom prostredí severného Slovenska s prívlastkom „xtreme triathlon“.  Svojou náročnosťou a jedinečnosťou JÁNOŠÍK upevňuje a utužuje priateľský vzťah medzi pretekármi, a ich doprovodom, ktorý sa o nich počas celého dňa stará. Pretekári a ich doprovod sa môžu tešiť na profesionálnu organizáciu a starostlivosť. Nebude chýbať príjemná rodinná a priateľská atmosféra, jedinečné zázemie, dostatok občerstvenia a pohostenia pre pretekárov a ich podporné tímy.

Je to dlhý triatlon (3,8 km plávania, 180 km cyklistiky, 42,2 km behu), ktorý pretekárov prevedie krásami severného Slovenska a vďaka svojej jedinečnej a náročnej trati ponúkne všetkým zúčastneným neopakovateľný zážitok. Od polnočného plávania na Oravskej priehrade, prevažne nočnej cyklistiky až  po západ slnka na hrebeni Malej Fatry. Náročná a technická trať, krásna príroda, extrémne prevýšenie na bežeckej časti. Priateľská a rodinná atmosféra, profesionálny prístup a organizácia.

Inšpirovaní filozofiou a princípmi jedinečnej trilógie extrémnych triatlonov allXtri (NORSEMAN Xtreme Triathlon, SWISSMAN Xtreme Triathlon, CELTMAN! Scottish extreme triathlon), s úctou a obdivom k ich práci, s rovnakými morálnymi hodnotami a cieľmi, spoločne so skúsenosťami z organizovania pretekov Volkswagen Slovakia Oravaman, Goralman a Beh na Poludňový Grúň, prinášame vám druhý ročník  unikátneho triatlonu s extrémnou traťou pre naozajstných hrdinov. Podujatie slávnostne otvoríme v piatok 1. septembra 2017 o 14:00 v hoteli Boboty v Štefanovej (Terchová). Záver podujatia bude v nedeľu, 3. septembra, kedy bude slávnostné odovzdávanie účastníckych tričiek úspešným absolventom podujatia opäť v hoteli Boboty. Pretekári a ich partner (doprovod/support) majú ubytovanie v hoteli Boboty zo soboty na nedeľu v cene štartovného.

svkxtri-1382

Dôležité upozornenie:
-nakoľko bežecká časť pretekov je fyzicky a technicky veľmi náročná, je nevyhnutné aby pretekári absolvovali celú trasu za denného svetla, teda ešte pred zotmením (do 20:00). Dokončenie pretekov pred zotmením je zároveň základná podmienka Národného parku Malá Fatra. Z tohto dôvodu je štart pretekov o polnoci, z piatka na sobotu, teda o 00:00 (1./2.9.2017).
-DEPO bude otvorené od 23:00 do 23:45.  O 23:55 musia byť všetci pretekári zoradení na brehu v mieste štartu, podľa pokynov organizátorov. Štart pretekov bude z vody, presne o polnoci z piatka na sobotu.

-každý pretekár musí plávať s nafukovacím valcom (vo vnútri valca bude bezpečnostné svetlo), ktorý dostane pri vstupe do depa. Nafukovací valec musí mať pretekár priviazaný okolo pásu počas celej plaveckej časti (valec s výrazným svetlom vo vnútri bude plávať na hladine za pretekárom). Valec slúži na identifikáciu a lokalizáciu pretekára a zároveň je to záchranná pomôcka, v prípade neistoty alebo problémov počas plávania.
-celá plavecká časť bude v tme, trať bude vyznačená bójami s majákmi, po stranách plaveckej dráhy budú plávať kajaky a motorové člny.
-časť cyklistiky bude po tme – predpokladané svitanie je o 6:00 ráno. Do 6:30 musia mať pretekári na sebe povinne reflexnú vestu (žltá bezpečnostná vrstva, alebo žltá cyklistická vesta s reflexnými prvakami), biele blikajúce svetlo vpredu, biele svetlo vpredu (čelovka, svetlo), červené blikajúce svetlo vzadu, reflexný pásik na oboch nohách v oblasti členkov – nad tretrami, reflaxný pásik na ľavej ruke umiestnený nad lakťom.
-do 6:00 môže sprievodné auto ísť vzadu za pretekárom a svietiť mu na trasu. Auto musí byť za pretekárom vzdialené minimálne 10 m a musí jazdiť čo najbližšie pri krajnici a so zapnutými výstražnými svetlami.
-pretekári a ich doprovod sú povinný oboznámiť sa s cyklistickou traťou a naštudovať si ju. Dôležité odbočky a zmeny smeru jazdy budú vyznačené. Organizátor na cyklistickej časti nezabezpečuje občerstvenie.
-limit na opustenie depa po plávaní je o 2:00 hod, teda presne 2 hodiny od štartu pretekov (pri pomalom plávaní pozor na pomalé priezliekanie)
-limit po cyklistike je 10:00 hod, to znamená, že pretekár musí opustiť druhé depo do 10:00 od štartu pretekov.
-bežecká časť pretekov je technicky a fyzicky veľmi náročná a kladie vysoké nároky nielen na pretekára, ale aj jeho doprovod.

180 km

MAPA TRATE  JÁNOŠÍK – Slovak Xtreme Triathlon – video

 

Trať pretekov je náročná a preverí psychickú a fyzickú pripravenosť všetkých pretekárov. Celkovo počas pretekov prekonajú prevýšenie 5600 m. JÁNOŠÍK je triatlon, kde čas a poradie nič neznamenajú. Dôležitá je vaša cesta za vašim cieľom a váš príbeh. Každý kto preteky dokončí, stane sa naozajstným hrdinom. Triatlon bez komercie, bez veľkých reklám a vzbudzovania pozornosti. Triatlon, kde je pretekár odkázaný na technickú a psychickú podporu svojho podporného tímu. Našim cieľom je aby každý pretekár, pomocník, divák či organizátor prežil tento deň naplno a s chuťou. Všetci spolu vytvoríme jednu veľkú rodinu, kedy na chvíľu zabudneme na problémy tejto doby a pocítime silu priateľstva a vzájomnej podpory.

Trať pretekov
Čaká vás deň plný dobrodružstva, krásnej prírody, pokory a bolesti, kamarátskej pomoci a šťastia. Na ceste do cieľa vám bude stáť 3,8 km plávania v noci na Oravskej priehrade za svetiel majákov a svetiel sprievodných plavidiel, 180 km prevažne nočnej cyklistiky na území Oravy a Kysúc s prevýšením 2600 m a 8 stúpaniami so sklonom 12 – 17 % a nezabudnuteľný maratón v okolí rodiska Juraja Jánošíka s prevýšením 3000 m. Maratón ako žiadny iný. Strmý, prudký, náročný, technický, strmý a ešte strmší. Čakajú vás malebné Jánošíkové diery, mohutný Veľký Rozsutec a vytúžený cieľ na vrcholnej stanici lanovky pod Chlebom v Snilovskom sedle. Počasie na horách sa vie ľahko zmeniť, takže treba byť pripravený na čokoľvek, čo vás na 226 km trasy môže v jesennom období pristihnúť. Od tmy, hmly, dažďa, silného vetra či sneženia, po teplé a slnečné počasie. V septembri je na horách možné naozaj všeličo.

img_3255

Plávanie: 3,8 km – Oravská priehrada (Námestovo) (štart o polnoci)
Cyklistika: 180 km, prevýšenie 2600 m (do 6:00 po tme) (Stop-Time 10:00)
Oravská priehrada – Prístav – Nižná – Oravský Podzámok – Hruštín – Breza – Novoť – Oravská Lesná – Zázrivá – Terchová – Stará Bystrica – Oravská Lesná – Zázrivá – Terchová.
Beh: 42,2 km, prevýšenie 3000 m
Terchová – Jánošíkové diery –Veľký Rozsutec– Chleb – horná stanica lanovky pod Chlebom

Nezabudnite:

Úspešné zvládnutie extrémneho triatlonu akým JÁNOŠÍK je, si vyžaduje dlhodobý a systematický tréning ako aj množstvo skúseností z iných vytrvalostných pretekov. Akékoľvek podcenenie náročnosti trate a prípravy môže viesť k odstúpeniu z pretekov alebo zdravotným problémom pretekára. Žiadame pretekárov a ich doprovod aby sa na preteky poctivo a svedomito pripravili a v žiadnom prípade preteky nepodcenili.  Na trati budú prísne časové limity, ktoré je nutné splniť, inak pretekár nebude môcť pokračovať a za pomoci doprovodu zostúpi dolu (v prípade potreby organizátori zabezpečia potrebný transport k hotelu Boboty).


Počas celých pretekov na pretekára dohliada jeho doprovod (minimálne 1 človek, odporúčame mať v sprievodnom aute tím 2-3 ľudí).  Doprovod (SUPPORT) musí byť prítomný pri registrácii na preteky v piatok 1. septembra. Pretekár  môže svoj doprovod meniť najneskôr do 19.8.2016, avšak bez nároku na zmenu trička – veľkosť trička pre doprovod možno zmeniť najneskôr do 1. júla. Oficiálny doprovod – supporter je pri pretekárovi od začiatku do konca. Pomáha mu v depe, sprevádza a stará sa o neho počas cyklistiky a povinne beží s pretekárom celý maratón až do cieľa.

unspecified 6

Pravidlá pretekov

Každý, kto chce preteky absolvovať súťaží čestne, bez podvádzania, s úctou a pokorou k prírode a horám. V prípade potreby pretekár pomôže inému pretekárovi, ktorý ho o pomoc požiada. Akékoľvek znečistenie prírody pretekárom alebo jeho doprovodom počas pretekov je prísne zakázané. Preteká sa v zmysle fair-play a samostatne (bez „hákovania“, bez draftingu), len za povolenej pomoci podporného tímu. Pretekára po celý deň sprevádza a dohliada naň jeho doprovod, ktorý musí byť v deň pretekov zastihnuteľný na telefóne a riadiť sa pokynmi organizátora. Doprovod (support) musí byť po celý deň označený (na cyklistickej časti tričko, visačka s menom, náramok, na bežeckej časti náramok). Doprovod má právo na vstup a pohyb v depe, manipuláciu s pretekárovou výstrojou a oblečením ako aj na bezplatný odvoz lanovkou z cieľa do Vrátnej a následný transport k hotelu Boboty spolu s pretekárom.

Plávanie
-depo plávanie/cyklistika bude situované v zátoke pri Námestove na Oravskej priehrade. V depe si pretekár za pomoci doprovodu nachystá bicykel a oblečenie na cyklistiku.
-depo bude otvorené v piatok od 23:00 do 23:45, pri vstupe do depa pretekári dostanú nafukovací bezpečnostný valec so svetlom, ktorý musia mať k telu pripevnený popruhom po celý čas plávania.
-štart pretekov je o 00:00 (o polnoci) z brehu zátoky. Očakávaná teplota vody je 16 – 19 stupňov. V prípade chladného počasia odporúčame použiť neoprénovú čiapku a neoprénové ponožky. Celé plávanie je v tme. Trať plávania budú vymedzovať majáky a bójky. Odporúčame použiť plavecké okuliare s čírym sklom. Smer plávania budú vymedzovať sprievodné člny a kajaky.. Doprovod pomáha pretekárovi v depe po plávaní s prezlečením a zbalí mu plavecké veci aj oblečenie (odvoz vlastným autom).

Cyklistika
-v čase o 01:00 do 06:30 cyklisti pretekajú v nočných podmienkach.
-predpokladané svitanie je o 6:00 ráno. Do 6:30 musia mať pretekári na sebe povinne reflexnú vestu (žltá bezpečnostná vrstva, alebo žltá cyklistická vesta s reflexnými prvkami), biele blikajúce svetlo vpredu, biele svetlo vpredu (čelovka, svetlo), červené blikajúce svetlo vzadu, reflexný pásik na oboch nohách v oblasti členkov – nad tretrami, reflaxný pásik na ľavej ruke umiestnený nad lakťom.
-do 6:00 môže sprievodné auto ísť vzadu za pretekárom a svietiť mu na trasu. Auto musí byť za pretekárom vzdialené minimálne 10 m a musí jazdiť čo najbližšie pri krajnici a so zapnutými výstražnými svetlami.
-jazdí sa po cestách I., II. a III. triedy a po miestnych komunikáciách za plnej premávky.
-trasa cyklistiky bude vyznačená (odbočky a križovatky), avšak pretekár aj doprovod je povinný poznať trať,
-pretekára sprevádza sprievodné vozidlo, ktoré smie zastaviť a stáť len na bezpečných a prehľadných miestach, kde nebude ohrozovať ani obmedzovať premávku,
-pretekár môže mať len 1 sprievodné vozidlo,
-pretekári aj doprovod majú k dispozícii občerstvenie na 100 km trasy v kolibe Hotela diery v Terchovej v čase od 4:30 do 7:00 hod.
-cyklista je povinný mať počas cyklistiky do 6:30 zapnuté odrazky biele svetlo (odrazku) vpredu a červené svetlo vzadu.
-sprievodné vozidlo musí byť riadne označené nálepkou od organizátora.
Doprovod bude mať k dispozícii manuál pretekov, kde sú uvedené dôležité informácie o trati a pravidlá pretekov.  Pretekárom odporúčame mať v sprievodnom vozidle dostatok oblečenia do každého počasia (teplé oblečenie a oblečenie do dažďa nevynímajúc) ako aj dostatok stravy na celý deň.
-STOP-TIME na opustenie depa po cyklistike je 10:15

Beh
-pretekár musí opustiť druhé depo do 10:15, teda bežať musí začať do 10:15 hod
– bežecká časť vedie okolím obce Terchová a po značených turistických chodníkoch Národného parku Malá Fatra,
– bežecká trať bude značená, avšak je potrebné si ju dopredu naštudovať v Manuáli pretekov,
-žiadame pretekárov a ich doprovod aby pri prechode Jánošíkových dier a Veľkého Rozsutca dbali na maximálnu opatrnosť a predchádzali kolízii s turistami,
-90% bežeckej časti je v horskom teréne, kde podklad tvorí štrk, hlina, tráva a kamene – miestami sa môže nachádzať blato (dbajte na zvýšenú opatrnosť),
-počas celých 42,2 km bežeckej časti pretekára sprevádza jeho doprovod, ktorý zodpovedá za bezpečnosť pretekára aj za sledovanie trasy,
-v depe, pred začatím behu dá doprovod skontrolovať 2 bežecké ruksaky, z ktorých každý musí mať povinnú výbavu: 1 l tekutín, 2 energetické tyčinky, bundu proti vetru, dlhé nohavice (elasťáky), rukavice, čelenku / buff, tričko s dlhým rukávom (rolák), čelovku + náhradné baterky.
-po skontrolovaní povinnej výbavy môže doprovod obsah pretekárovho batohu zbaliť do svojho batohu,
-na bežeckej časti bude občerstvenie na 5 km (voda), 13 km (voda + ovocie), 24 km (veľká občerstvovačka) pri hoteli Diery na vstupe do Jánošíkových dier, na Medziholí (37. km) a v cieli.


POZOR!
Odhadovaný čas behu je 7 až 11 hodín. Kvôli náročnosti terénu bude určený limit pri vstupe do Jánošíkových dier v sedle Medzirozsutce, nakoľko týmito úsekmi je nutné prechádzať za svetla. Na behu je povinné sprevádzať pretekára počas celých 42 km. Ak nahlásený doprovod nebude schopný absolvovať popri pretekárovi celý maratón, v piatok pri registrácii 2.9. nahlási meno druhej osoby, ktorá sa počas behu s ním vystrieda. Doprovod (support) musí byť počas celého dňa zastihnuteľný na telefóne, nakoľko v prípade potreby bude prijímať inštrukcie od organizátorov o podmienkach na trati a prípadných zmenách. Doprovod bude mať počas celej bežeckej časti náramok, ktorý slúži zároveň ako lístok na lanovku z cieľa do Vrátnej.  Niektorí pretekári budú úsek medzi Poludňovým Grúňom a cieľom absolvovať v tme pri svetle čeloviek, preto treba klásť dôraz na maximálnu opatrnosť. Podrobné informácie budú zverejnené v Manuáli pretekov.

Kategórie:
-muži a ženy vo veku 18 – 65 rokov. Každý kto dokončí bude víťaz. V nedeľu budú symbolicky vyhlásení a ocenení traja najrýchlejší muži a tri najrýchlejšie ženy. Každý úspešný absolvent dostane tričko JÁNOŠÍK – Slovak Xtreme Triathlon FINISHER. Každý doprovod (1 osoba) dostane originálne tričko JÁNOŠÍK – Slovak Xtreme Triathlon SUPPORTER.

Štartovné: 230 eur
v cene je zahrnuté: občerstvenie pri registrácii v hoteli Boboty, plavecká čiapka, darčekové predmety, občerstvenie na cyklistickej časti pre pre pretekárov a doprovod (občerstvenie pre posádku sprievodného vozidla na 100. km trasy), 4 x občerstvenie na bežeckej  časti, ktoré zabezpečí Švajčiarska sločnosť WINFORCE, v cieli na hornej stanici lanovky pod Chlebom, fotografia v cieli od spoločnosti FOTOLAB, jazda na lanovke z cieľa do Vrátnej pre pretekára a doprovod, ktorí prišli s pretekárom, transport z dolnej stanice lanovky na hotel Boboty, špeciálne účastnícke tričko pre pretekára a jeho doprovod, pohostenie v hoteli Boboty v nedeľu po skončení pretekov, utbytovanie s raňajkami v hoteli Boboty pri Terchovej pre pretekára a jeho doprovod (1 osoba) zo soboty na nedeľu pre prvých 60 prihlásených pretekárov.Ďakujeme, že ste s nami. Tešíme sa na Vás,

   

BUDE AKO NEBOLO

O

  

Pred vstupom na lanovku, podľa aktuálneho Covid Automatu, je potrebné sa preukázať potvrdením o kompletnom očkovaní.
Kabínová lanovka Chleb v prevádzke aj počas jesenných prázdnin, t.j. ŠT 28.10.2021 - PO 1.11.2021 od 9:00 do 16:00 hod. (každú celú hodinu), v závislosti od poveternostných podmienok.
  • Kabínová lanovka Chleb v prevádzke aj počas jesenných prázdnin, t.j. ŠT 28.10.2021 - PO 1.11.2021 od 9:00 do 16:00 hod. (každú celú hodinu), v závislosti od poveternostných podmienok.
  • Chata pod Chlebom je z dôvodu rekonštrukcie do odvolania zatvorená. Výdajné okienko funguje v obmedzenom režime. Viac INFO na www.chatapodchlebom.sk

Podujatia a eventy

Nie sú plánované žiadne podujatia

lanovka

Kúp si lístok na lanovku online a ušetri!

kúpiť lístok
© 2021, Vrátna - Free Time Zone
Powered by KreativGang, designed & developed by GoodRequest